Skip to the content

England Teams 2020

England
Here are the training squads for the 2020 European Touch Championships and 2020 Junior Touch Championships.

Players are attending High Performance camps throughout the winter, with the final teams for the Euros chosen in April!

Congratulations to all the players chosen!

Head Coach – Tim Osborne

Asst Coaches – Jeff Bimson, Martin Wright

Mark Aldous (Galaxy London), Ewan Armstrong (London Scorpions), Matthew Bate (Chester Cheetahs), Oli Brassington (Nottingham), Adam Brimelow (NQ Rebels), Matthew Davis (Revolution), Ben Grinter (NQ Rebels), Josh Henderson (Thames Valley Vikings), Clark Hobson (Bareback Riders), Max Howard (Canterbury), Sam Jones (Hot Custard), Sam Lawton-Davies (Thames Valley Vikings), Angus Lister (Canterbury), Will Lupton (Nottingham), Oliver Maynard (Cambridge), Ben Meakin (NQ Rebels), Jordan Melling (Wigan Warriors), Vaughn Meredith (Canterbury), Evan Michaels (CSSC London Eagles), Sam Missin (Cambridge), Harry Missin (Cambridge), Will Murphy (Cambridge), Miles Partridge (Galaxy London), Toby Phillips (Wigan Warriors), Aaron Povall (Wigan Warriors), Hanro Rossouw (University of Exeter), Matthew Sandlant (St Albans), Will Serocold (London Scorpions), Kamil Shahabdeen (Bristol Jets), Henry Stratford (CSSC London Eagles), Zubin Tanna (CSSC London Eagles), Dom Tripp (London Scorpions), Jon Weston-Stanley (Thames Valley Vikings)

Head Coach – Ben Powell

Asst Coach – James Butcher

Sophie Arbuthnott (London Scorpions), Freya Aucken (O2 – London Scottish Red Lions), Emily Crowe (London Scorpions), Kate Davis-Bavin (Nottingham), Thea Dawson (Cambridge), Naomi Fearnett (CSSC London Eagles), Katy Fielding (Guildfordians), Alana Gauntlett (Crewe and Nantwich), Megan Green (Cambridge), Danni Gregory (Canterbury), Alison Hogg (Bareback Riders), Susannah Hudson (London Scorpions), Emily Irons (London Scorpions), Sophie Lloyd (Nottingham), Ella Loveridge (Nottingham), Hannah McLaughlin, Kensie McNaught (CSSC London Eagles), Lucy Morriss (Crewe and Nantwich), Sadi Musson (Nottingham), Flori Nasir (Canterbury), Lucy Norburn (Cambridge), Emma Oliver (Nottingham), Eleana Panayotou Ennes (University of Exeter), Amelia Paton (Crewe and Nantwich), Erin Payten (Cnterbury), Meghan Pemberton (University of Exeter), Haniyyah Rahman-Shepherd (Galaxy London), Emily Rona-Roper (Galaxy London), Emily Simon (Nottingham), Alice Summers (Canterbury), Bronte Sykes (London Scorpions), Lydia Ticehurst (Canterbury), Julia Unsworth (Galaxy London), Catherine Walker (Galaxy London), Olivia Walker (Wolves), Mia Watts (Cambridge), Nicola Wise (Chester Cheetahs)

Head Coach – Justin Conway

Asst Coach – Leah Cuthbertson, Isabel Nixon

Teddy Brooks (London Scorpions), Victoria Chiu (London Scorpions), Keir Clark (Bristol Jets), Anna Crossley (NQ Rebels), Elizabeth Dorey (Oxford), Max Ducourneau (Raptors), Ben Geldart (London Scorpions), Harry Goldman (Hot Custard), Angus Gough (Hot Custard), Jade Grantham (London Scorpions), Isobel Hobson (Nottingham), Josh Ingram (NQ Rebels), Jamie Ironside (Galaxy London), Millie Jones (Crewe and Nantwich), Tom Lawton-Davies (Thames Valley Vikings), Ollie Lee (London Scorpions), Dan Mayall (Canterbury), Matthew Maynard (Cambridge), Bradley Murphy (Cambridge), Eliot Nye (Canterbury), Daisy Pank (University of Bath Hawks), Gabe Pennington (NQ Rebels), India Perris-Redding (Crewe and Nantwich), James Plimsoll (Hot Custard), Shane Scott (Galaxy London), Alive Sommerville (Hot Custard), Charlie Thomson (Raptors), Lauren Torley (Thames Valley Vikings)

Head Coach – Gary Lambert

Asst Coach – Sion Atkins

Meadhbh Aherne (St Albans), Becky Anderson (Thames Valley Vikings), Samantha Bell (CSSC London Eagles), Niki Bird (London Scorpions), Georgia Blessed (Yorkshire Thorns), Stacey Coffin (CSSC London Eagles), Jamie Cone (Cambridge), Eimear Conroy (Cambridge), Joanne Devine (Manchester Chargers), Carys Dunn (Horsham Tigers), Emma Garfield (St Albans), Emily Harding (Nottingham), Katherine Jones (Cambridge), Jennifer Jones (NQ Rebels), Rachael Keane (Bournemouth Lions), Sonya Lam, Jen Lee (Galaxy London), Sofia Luxton (Thames Valley Vikings), Charlotte Marr (Exeter), Nicola Marsh (CSSC London Eagles), Jessica Miller (Bristol Jets), Laura Mitchell (Oxford), Emma Mundy (Cheltenham), Eleanor Pitcher (Nottingham), Natasha Rose (Warwick), Claire Rylance (Revolution), Rita Shevchenko (Cheltenham), Bethan Siddall-Allen (Exeter), Lucy Snape (Nottingham), Hana Suzuki (Cambridge), Pamela Teager (Manchester Chargers), Alice Tozzi (CSSC London Eagles), Abigail Walters (Nottingham), Alexandra Willis (CSSC London Eagles), Marnie Wills (Galaxy London), Anna Wilson (Cambridge)

Head Coach – Matt Harper

Asst Coaches – Will Gillett, Jay Zebbie Johnson

Matt Allpress (Green and Gold), Callum Benson (Cambridge), Douglas Benzie (Galaxy London), Nathan Bourke (Galaxy London), Peter Bowyer (Manchester Chargers), Stuart Bussell (Galaxy London), Alasdair Clark (Chester Cheetahs), David Dernie (Nottingham), Ruez Durrani (Galaxy London), Mark Glendenning (Bristol Jets), Ashley Grimsey (Horsham Tigers), Tom Hall (CSSC London Eagles), Dean Hancock (Cambridge), Jordan Hankey (Wigan Warriors), Neil Hennigan (Yorkshire Thorns), James Herd (Guildfordians), Steven Holland (Bristol Jets), Tim Hughes (Oxford), Chris Jenner (Galaxy London), Richard Jones (Nottingham), Richard King (CSSC London Eagles), Alex Krikorian (St Albans), Dan Lewis (Cambridge), Jason Limerick (Thames Valley Vikings), Ben Linford (Bedford), Matt Mahoney (Exeter), George Miller (CSSC London Eagles), Duncan Richardson (CSSC London Eagles), Craig Samuel (O2 – Didcot), Colin Scott (CSSC London Eagles), Seongbeom Hong (South London), Oliver Sills (Cheltenham), Matthew Fitz-Gerald (O2 – Didcot), Byron Tibbitts (Bristol Jets), Gareth Weaver (CSSC London Eagles), Thomas Wells (Cambridge), Chris Whimpenny (Oxford), Toby Williams (Bristol Jets), Daniel Wines (CSSC London Eagles)

Head Coach – Dan Powell

Asst Coach – Patrick Kearins, Ryan Attwood

Jonny Acheson (Manchester Chargers), Sarah Acheson (Manchester Chargers), Rachael Atkins (CSSC London Eagles), Adam Brodie (Bedford), Martin Bunn (Revolution), Louise Carr (Thames Valley Vikings), Jonathan Clark (Yorkshire Thorns), Fae Clerey (Hot Custard) Stacey Collins (Galaxy London), Jordan Crosse (Manchester Chargers), Jonathan Elkin (CSSC London Eagles), Fraser Florence (Cambridge), Victoria Franks (Cambridge), Natalie Grimsey (Horsham Tigers), Andrew Hammond (Oxford), Paul Humphrey (Peterborough), Tom Humphreys (Canterbury), Alexander Hunter (CSSC London Eagles), Glenn Jones (Cambridge), Amro Karim (Oxford), James Large (O2 – Wymondham), Brent McDougall, Ryan Miemczyk (Bareback Riders), Lucy Neal-Hooke (Thames Valley Vikings), Samantha Powles (Revolution), Keisha Raymond Blyth (CSSC London Eagles), Andrew Richmond (Cambridge), Kara Roberts (Bournemouth Lions), James Robinson (Manchester Chargers), Will Simpson (CSSC London Eagles), James Stewart (Norwich Rebels), Peter Strachan (Yorkshire Thorns), Aaron Treagus (Cheltenham), Chris Wall (CSSC London Eagles)

Head Coach – Ed Budge

Asst Coach – Russell Earnshaw

Zoe Aubert (Thames Valley Vikings), Sarah Bellew (Manchester Chargers), Celestine Cheong (Hot Custard), Julia Cole (Thames Valley Vikings), Claire Davis (Revolution), Emilie Eve (Cambridge), Cathi Farrer (Bournemouth Lions), Aimee Findlay (Percy Park), Sue-Ellen Godde (Cambridge), Joelene Hughes (Oxford), Kylie Hutchison (London Scorpions), Kate Hyde (Nottingham), Olivia Jones (Revolution), Julia Kang (Manchester Chargers), Lois Lau (CSSC London Eagles), Ellen Lewin (Chester Cheetahs), Kate Mackay (CSSC London Eagles), Rebecca Maxwell (CSSC London Eagles), Jennifer Palmer (Bristol Jets), Zoe Parish (Nottingham), Sammie Phillips (Thames Valley Vikings), Danielle Powley-Williams (Thames Valley Vikings), Nollaig Quinn (Manchester Chargers), Beth Redfern (Manchester Chargers), Margaret Rees-Smith (Revolution), Louise Rickard (Cambridge), Sarah Rosenburg (Bristol Jets), Polly Ross (Guildfordians), Victoria Stevens (Bristol Jets), Vicky Tomlinson (Nottingham), Catriona Weir (Hot Custard), Elizabeth Williamson (Green and Gold), Suzanne Wilson (Canterbury)

Head Coach – Gene Macdonald

Asst Coaches – Marc Boyd, Travis Kenny, Mark Williams

Campbell Allen (Oxford), Alex Berger (Brighton and Hove), James Berkley (EY London Vipers), Ben Blackburn (Banbury), Stuart Block (Green and Gold), Dale Bright (Green and Gold), Darron Broadhead (Crewe and Nantwich), Aaron Chan (CSSC London Eagles), Semisi Cocker, Gregg Cropper (Manchester Chargers), Daniel Dyer (Canterbury), Matthew Hall (Nottingham), Joseph Hartley (Oxford), Alan Hubbleday, Jon Irwin (CSSC London Eagles), Matthew Jaynes (Cheltenham), Russell Kelleway (CSSC London Eagles), Travis Kenny (Cambridge), Bruce Kirby (Bristol Jets), Mark Knight (Bareback Riders), Liam Lawton (Chester Cheetahs), James Mallick (Oxford), Zhayne Nel (Galaxy London), Andy Penniceard (CSSC London Eagles), Christian Prinsloo (Guildfordians), Simon Quarshie (Revolution), Brian Sibthorp (Guildfordians), Tim Stoller (CSSC London Eagles), Jeff Sue (Galaxy London), Felix Tenbroeke (Thames Valley Vikings), Erik Williams (Galaxy London)

Head Coach – Niall Buggy

Asst Coach – Joseph Wright, Matt Watts

Paul Ainscough (Percy Park), Ryan Anglem (CSSC London Eagles), Richard Balmer (Thames Valley Vikings), John Banks (Percy Park), James Barnett, Josh Bingley (Norwich Rebels), Steve Bright (Chester Cheetahs), Niel Chambers (Camp Hill), Simon Cooper (Norwich Rebels), Lance Hetherington (Manchester Chargers), Chris Holt (Chester Cheetahs), Luke Hudson (Bristol Jets), Mark Jensen (O2 – Ross on Wye), Bill Lees, Jon Lovell (Cambridge), Steven Madden (Green and Gold), Kingsley Maunder, Brett Milligan (Green and Gold), Soul Phoenix, Jonnie Pinder (Yorkshire Thorns), Ken Pollard (Nottingham), Brian Prebble (Thames Valley Vikings), Mark Richings (Guildfordians), Mike Roa (Galaxy London), Richard Saunders, Lee Thompson (Thames Valley Vikings), Philip Walton (Guildfordians), Richard Willan (Nottingham), Adrian Williams (Catterick), David Williamson (Green and Gold), Shane Wilson (Bournemouth), Simon Witton (Green and Gold)

Head Coach – Andy Sharpes

Asst Coach – Mark Holmes, Craig Fielding

Trevor Allen, Ben Bernardo (O2 – Typhoons), Robert Byrne (O2 – Orrell), Mark Carlyon (St Albans), Neil Davies (O2 – Wymondham), Keith Dunleavy (Green and Gold), Mark Elliott (Horsham Tigers), Eddie French (Canterbury), Julian Gilding (Crewe and Nantwich), Iain Grisewood (O2 – Wymondham), Gerard Hargreaves (Percy Park), Mark Hobson (Nottingham), Simon Ince, Dunc Mascarenhas (Crewe and Nantwich), Martin Mascarenhas (Crewe and Nantwich), Magnus McArthur (Thames Valley Vikings), Ian Moody (Percy Park), Paul Nolan, James Norman (Bournemouth Touch Centre), Spencer Nye (Canterbury), Theo Oberholzer (South London), Federico Petersen (O2 – Chobham), Martin Reynard (Canterbury), Adrian Riggs (Canterbury), Ian Rowberry (Revolution), Tim Shields (Manchester Chargers), Ian Spencer (Cheltenham), John Tuite (Green and Gold), Andy Verney (O2 – Wymondham)

James Anderson (Chester Cheetahs), Cai Andrew (Thames Valley Vikings), Oliver Brassington (Nottingham), Sam Clacher (Wolves), Keir Clark (Bristol Fijians), Tom Clark (O2 - Farnham Saxons), Harrison Cross (Wolves), Hallam de Cort (Other), Samuel Dixon (Other), Fergal Evans (Thames Valley Vikings), Nathan Gray (Rugby Barbearians), Ben Grinter (Chester Cheetahs), Henry Hardman (O2 - London Scottish Red Lions), Jake Hattersley (OSJ), Matthew Hawes (Nottingham), Matthew Hawkrigg (Crewe and Nantwich), Will Heath (Northampton COYS), Zac Hill (Nottingham), Sebastian Hillebrand (Thames Valley Vikings), Ethan Hofton (Manchester Chargers), Connor Hughes (Canterbury), Logan Ince (Other), Cameron Keable (Northampton COYS), James Lawlor (Wolves), Tom Lawton-Davies (Thames Valley Vikings), Sam Line (Wolves), Angus Lister (Canterbury), Max Loveridge (Nottingham), Dylan Madge (O2 - Didcot), Samuel Massie (Didcot), Matthew Mayall (Canterbury), Matthew Maynard (Cambridge), Daniel McLaughlin (Cheltenham), Harry Missin (Cambridge), Jake Morris (Chester Cheetahs), Iszak Moy (Nottingham), William Murphy (Cambridge), Ragul Natarajan (Canterbury), Logan Noble (Peterborough), Lucas Norton (O2 - Maidenhead Mohawks), Eliot Nye (Canterbury), Jed Oberholzer (Wolves), Max Penniceard (Wolves), Tom Penniceard (Wolves), Rory Pillar (Crewe and Nantwich), Edward Pizzey (Nottingham), Kapene Plews (Wolves), Thomas Pollard (Nottingham), Ellis Povey (O2 - Orrell), Nathan Power (O2 - Sedgley Tigers), Rory Rees (Other), Thomas Ritchings (Peterborough), Cameron Rowland (Other), Oliver Simon (Nottingham), Max Slater (O2 - Sedgley Tigers), Flynn Smith (Other), Dawid Stepien (Other), Joseph Thompson (Lincoln), Samuel Thorpe (Manchester Chargers), George Threadgold (Crewe and Nantwich), Daniel Ticehurst (Canterbury), Ben Townrow (Wolves), Sebastian Trigo-De Castro (Peterborough), Isaac Turner (Nottingham), Sean Tyrrell (Cambridge), Hamish Waine (Other), Ellis Watts (Peterborough), Henry Winn (Cambridge), John Winterbourne (Lincoln), Charlie Wood (O2 - Orrell)

Train-ons Sam Grinter (Chester Cheetahs), Jack Hawken (Havering and Essex), Harry Missin (Cambridge), Jake Morris (Chester Cheetahs), Samuel Rideout (Chester Cheetahs), Sebastian Trigo De Castro (Cambridge)

Liberty Ashdown (Other), Freya Aucken (O2 - London Scottish Red Lions), Berrie-blu Avery (Nottingham), Tamzin Corcoran (OSJ), Anna Crossley (Chester Cheetahs), Mille Cullen (Crewe and Nantwich), Thea Dawson (Cambridge), Ella Fleming (Other), Alana Gauntlett (Crewe and Nantwich), Cerys Godwin (Cheltenham), Megan Green (Cambridge), Amelia Grota (Peterborough), India Halsall (O2 - Orrell), Lucy Hawkrigg (Crewe and Nantwich), Megan Heaps (Nottingham), Eloise Hillebrand (Thames Valley Vikings), Ellie Lewis (Other), Leah Lilley (Peterborough), Charlotte  Lloyd (Nottingham), Sophie Lloyd (Nottingham), Ella Loveridge (Nottingham), Lucy Lupton (Nottingham), Morgan MacDonald (Other), Sophie MacMenamin (Wolves), Emma Martin (Wolves), Georgie Mascarenhas (Crewe and Nantwich), Kensie McNaught (CSSC London Eagles), Izzy Mickley (Wolves), Lucy Morriss (Crewe and Nantwich), Lily Moss (Nottingham), Poppy Murray (Camp Hill), Flori Nasir (Canterbury), Iris Nasir (Canterbury), Emma Oliver (Nottingham), Daisy Pank (University - Bath Hawks), Amelia Paton (Crewe and Nantwich), Isobel Penniceard (Wolves), Eve Pickup (Galaxy London), Maisie Pollard (Nottingham), Abigail Pritchard (Canterbury), Anna Reeves (Percy Park), Jessica Merve Richards (Other), Megan Begum Richards (Other), Ellen Scantlebury (Other), Matilda Setna (Wolves), Emily Simon (Nottingham), Phoebe Simon (Nottingham), Alice Summers (Canterbury), Polly Swann (Lincoln), Izzy Thesiger (Galaxy London), Rebecca Veal (Camp Hill), Hennessy Vine (Other), Olivia Walker (Wolves), Shannon Warren (Cambridge), Mia Watts (Peterborough), Jessica Wright (Crewe and Nantwich)

We are England Touch

We are the players. We are the supporters, willing us on. We are the medals, waiting to be won. We are the touchdowns, waiting to be scored. We are the men and women of all ages. We are the talent of today. We are the potential for tomorrow. We are one team. We are England Touch